Одевање мора бити пристојно: свечано, скромно и чисто, а разлика у односу на друге објекте је да би жене требало да избегавају панталоне. Кармин је апсолутно забрањен, посебно када треба да се причесте.
А ево како се правилно улази и излази из храма:
– Улазећи у свети храм прекрстимо се побожно уз благи наклон и изговоримо речи „Ући у Дом Твој, поклонићу се са страхом храму Твоме светоме“ и идући тихо и нечујно ка целивајућој икони, станемо испред ње, прекрстимо се, затим направимо два поклона, целивамо икону и још једном се поклонимо изговарајући при сваком поклону „Боже милостив буди према мени грешноме/грешној и помилуј ме“ – износи Слободан Николић из Крушевца, аутор више публикација о црквеним обичајима. – Затим се поклонимо присутнима десно и лево и станемо на одговарајућу страну храма: десно – мушкарци, лево – жене, а испред стоје деца. Појци стоје за певницом или у непосредној њеној близини, ако је недовољно велика.
Док траје богослужење, у храму нема шетње и целивања икона. Положај тела би требало да буде следећи: састављене ноге, руке поред тела, нипошто иза леђа или у џеповима.
– Својим понашањем треба настојати да се у храму буде невидљива сенка, а никако примећен или запажен – напомиње Николић. – Надмено понашање фарисеја у храму Господ је осудио, а похвалио је скромно држање и скрушену молитву цариника.