Početna » (ВИДЕО) ОО СПО СМЕД. ПАЛАНКА ОБЕЛЕЖИО ГОДИШЊИЦУ ДЕВЕТОМАРТОВСКИХ ДЕМОНСТРАЦИЈА ПРОТИВ РЕЖИМА СЛОБОДАНА МИЛОШЕВИЋА

(ВИДЕО) ОО СПО СМЕД. ПАЛАНКА ОБЕЛЕЖИО ГОДИШЊИЦУ ДЕВЕТОМАРТОВСКИХ ДЕМОНСТРАЦИЈА ПРОТИВ РЕЖИМА СЛОБОДАНА МИЛОШЕВИЋА

ОО СПО у Смедеревској Паланци је у просторијама странке, седницома чланова председништва, обележио годишњицу демонстрација против режима Слободана мИлошевића, које су одржане 9. марта 1991 године.

Данас се навршавају 32 године од првог масовнијег протеста против режима Слободана Милошевића, 9. марта 1991. године.

Тај датум је истовремено био и почетак ванинституционалне политичке борбе опозиције која је 2000. године резултирала сменом власти и почетком консолидације демократског система у Србији.



Деветомартовски протест у Београду је организовао и предводио Српски покрет обнове (СПО) Вука Драшковића, тада најјача опозициона странка, која је заговарала промену система, и позивала се на демократизацију и националну обнову државе.

У сукобима који су се са Трга републике где је скуп одржаван проширили на неколико улица у центру Београда, живот су изгубиле две особе, учесник протеста Бранимир Милиновић (18) и полицајац Недељко Косовић (54).Повод за демонстрације било је хушкачко извештавање ТВ Београд, која је тада први пут названа „ТВ Бастиљом“. Наиме, реч је о државном коментару који је прочитао уредник Славко Будихна, у коме се наводи да СПО сарађају са проусташким режимом у Хрватској. Вук Драшковић је прогласом 16. фебруара позвао на демонстрације „9. марта, тачно у подне, на Тргу републике“.

Главни захтеви демонстраната биле су смене директора РТС Душана Митевића и још четворице уредника – Славка Будихне, Предрага Витаса, Ивана Kривеца и Сергеја Шестакова. Милошевићев режим није желео да дозволи демонстрације, па је полиција блокирала прилазе Тргу и од јутра почела да потискује демонстранте, користећи палице, сузавац и водене топове.

Пред налетом полиције, лидери опозиције су се склонили у Народно позориште, а са терасе зграде Драшковић је издао команду – „Јуриш!“. Тада су почели жестоки, вишечасовни сукоби на улицама Београда.

Тог дана је полиција насилно забранила Радио Б92 и цензурисала Студио Б. Увече су улице биле потпуно пусте, а „мир“ су чували тенкови. „Девети март“ ипак није завршен те ноћи, он се прелио и на наредни дан, када су се организовали студенти на Теразијском платоу. На контра-митингу СПС, функционер те странке Душан Матковић је позвао окупљене пензионере да „крену на Теразије и разјуре срамоту Србије“. Студенти су током митинга називани „усташама“ и „хулиганима“. Тада је бројним поделама у друштву додата још једна – „родитељи на Ушћу, деца на Теразијама“.

 



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept