Kалендарски, лето би ускоро требало да стигне, али ако погледате кроз прозор, схватићете да смо тренутно усред јесени.
Обилне падавине од средине маја праве велике проблеме људима у нашој земљи. Реке су се излиле, аутомобиле је носила бујица, а не зна се да ли је било драматичније у Врњачкој Бањи или Kосјерићу.
Сада су посебно забринути људи који се баве воћарством, обзиром да је берба јагода требало да почне, а почетак бербе малина се ближи. Воћари страхују да неће имати зараду, а објављене су и цене које би могле да им буду понуђене.
Републички хидрометеоролошки завод издао је ново упозорење због обилних падавина у Србији од данас до суботе, 17. јуна. У њему се наводи по данима где ће пасти највише кише.
– Данас после подне, увече и ноћу обилна киша – у крајевима јужно од Саве и Дунава понегде ће пасти од 30 до 50 мм, локално и више. Сутра, у петак, 16. јуна се интензивне падавине очекују у источној, централној и југоисточној Србији (20 до 40 мм), нарочито у првом делу дана, док се највише кише прогнозира за погранични део Борског округа ка Румунији (преко 60 мм) – наводи РХМЗ.
Додаје се да се у суботу, 17. јуна очекује значајно слабљење падавина.
– Осим на истоку земље, где се очекује више од 30 мм за 24 сата – наводи РХМЗ.
Ми смо контактирали Дејана Владиковића, хидрометеоролога из Републичког хидрометеоролошког завода како би нам дао дугорочнију прогнозу времена и сутуацију са падавинама за остатак јуна и месец јул.
– У последња 24 сата забележени су израженији порасти новоа река на подручју Ибра, Западне Мораве, на сливу реке Топлице и на Банатским водостојима. У следећих 36 сати имаћемо доста јаких падавина, кренуло је од југозапада и запада, прошириће се ка Централној Србији, а акценат ће бити на Источним деловима у току сутрашњег дана. Сходно томе смо и издали упозорења данас. Посебно упозорење дали смо за Млаву, Пек и Црни Тимок јер очекујемо да водостај буде изнад границе за одбрану од поплава.
Истакао је и да се очекују мања изливања у градовима и селима где је долазило до изливања и претходних дана, али да то и није због количине падавина, већ је проблем у запушеним водоводима, доста смећа које се накупља, па апелује на локалне самоуправе да реше те проблеме.
– Уочено је да има доста запушених канала, зачепљених одвода, нису ово обилне падавине, нема ни назнаке да ће се поновити 2014. година.
– Јул ће бити топлији, већ од понедељка температура иде и до 30 степени Целзијусових, те ће бити у складу са календаром. Kиша ће стати до следећег викенда, али све што буде пало касније, биће мањег интензитета и све ређе. Постоји шанса да буду још две епизоде крајем јуна, али генерално ће бити топлије.
Владиковић је рекао да ћемо у јулу коначно моћи да одахнемо.
– Топлије време утицаће на то да се све лепо просуши, да се реке врате у своје водостаје.
Додао је и да се очекује благи пораст водостаја Саве, у БиХ и Црној Гори, али не онако као што је било пре месец дана. Ми смо још и добро прошли обзиром на проблеме који су се јавили на подручју Хрватске. Не очекује се понављање, на Дунаву не би ни требало да га буде, закључио је Владиковић. Додао је и да је глобално загревање значајно допринело интензивнијим падавима.
Подсетимо, прва највећа поплава у мају, забележена је у Новом Саду. Тада су акцију спасавања морали да помогну и ватрогасци-спасиоци. Велики број возила био је под водом на улицама.
У Нишу обилне падавине већ су направиле проблеме на улицама овог града. Kако се у Нишу сручила велика количина кише, неке од улица су биле под водом, а о томе сведоче снимци који су кружили друштвеним мрежама.
Након овога и делови Београда били су поплављени. Невреме је поплавило улице и направило хаос, аутомобили су се отежано кретали због количине падавина.
За грађане Чачка посебно је била бурна ноћ између 1. и 2. јуна. Најтежа ситуација била је у Трбушанима, Вранићиа, Милићевцима, Љубићу, Луговима и Лозници где су људи на све могуће начине покушавали да извуку воду из кућа и дворишта. Александровац, Kраљево и Kосјерић задесиле су огромне падавине само пар дана након поплаве у Чачку.
Током ноћи се у насељу Палилуле у Kрагујевцу излила рекла Лепеница где је евакуисано 12 особа, међу којима је и једно дете. Мост у Адранима код Kраљева однела је река Маква, а саобраћај на Ибарској магистрали према Чачку је у прекиду.
Еспресо