среда, новембар 13, 2024
Početna » Мајке добијају посебан стаж: Како ће закон о пензијском систему утицати на износ ваших пензија?

Мајке добијају посебан стаж: Како ће закон о пензијском систему утицати на износ ваших пензија?

Посебан стаж је додатно време које се признаје осигураницима (у овом случају мајкама) и користи се за повећање обрачунског периода за пензију, чиме се повећава износ пензије. Важно је нагласити да посебан стаж не омогућава ранији одлазак у пензију и не представља услов за остваривање права на пензију, већ служи само за повећање пензијског износа. Према Закону о пензијском и инвалидском осигурању, посебан стаж ће бити додељен женама које роде децу, али у зависности од броја деце.



Жене које роде једно дете добиће шест месеци посебног стажа, док ће оне које роде двоје деце добити годину дана посебног стажа. Мајке са троје и више деце стичу право на посебан стаж од две године одмах, док ће мајке са једним или двоје деце то право остварити тек од 2032. године. Иако посебан стаж повећава износ пензије јер побољшава коефицијент обрачуна, он не може да се користи за раније пензионисање.

Закон о пензијском и инвалидском осигурању доноси значајне промене за жене које су мајке. Према овом закону, жене које роде прво или друго дете стећи ће право на посебан стаж који ће бити примењен тек од 2032. године. Док мајке са троје деце одмах добијају увећање стажа, које побољшава обрачун пензије, али те две године не могу се рачунати за раније пензионисање.

Према закону, посебан стаж од шест месеци биће додељен женама које су родиле једно дете, док ће женама које су родиле двоје деце бити додељен посебан стаж од једне године. Међутим, ова одредба ступа на снагу тек од почетка 2032. године, објашњавају у Пензијском фонду, пише параграф.рс

Посебан стаж који жене добијају утицати ће на обрачун пензије и висину пензије, али неће имати утицај на могућност ранијег одласка у пензију. Наиме, иако би мајкама са троје и више деце овај посебан стаж могао значити бржи одлазак у пензију, закон то не предвиђа. Жене ће моћи да остваре овај посебан стаж само на основу трећег детета, док ће додатни стаж за прво двоје деце бити доступан само од 2032. године.

У пракси, жена која је родила 11 деце имаће иста права као и она са троје деце када је у питању посебан стаж. Наиме, број деце неће утицати на одређивање посебног стажа. Мајка са 11 деце моћи ће да оствари посебан стаж за треће дете, а ако уђе у пензију после 2032. године, биће јој додељен додатни посебан стаж за прво двоје деце.

Посебан стаж се утврђује по захтеву осигураника, решењем, а важно је напоменути да посебан стаж није исто што и стаж осигурања и не може бити услов за остваривање права на пензију. Он доприноси само повећању износа пензије, док се услов за одлазак у пензију и даље заснива на навршеним годинама радног стажа и уплаћеним доприносима.

За будуће пензионерке, посебан стаж ће значити виши коефицијент који се обрачунава на крају, што практично значи као да је жена радила две године дуже. Овај виши коефицијент доноси већу пензију.

На пример, жена са 11 деце која има 22 године стажа може очекивати повећање пензије од 10% на основу посебног стажа, што би њену пензију од 30.000 динара повећало на 33.000 динара. С друге стране, жена са двоје деце, на исти број година стажа, добиће повећање од 5%, тј. 31.500 динара, али тек од 2032. године.

Такође, важно је напоменути да закон ограничава укупно трајање пензијског стажа на 45 година, укључујући и посебан стаж. Будући пензионери треба да буду свесни овог ограничења, закључују у ПИО фонду.

 



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept