Данашњи основци из куће изађу око 7 часова ујутру, а врате се тек после 15 часова. Са средњошколцима ситуација је још драстичнија. Дешава се да некад, причају нам родитељи, имају и 9 часова дневно!
Како је Телеграф.рс писао, Законом о средњем образовању и васпитању, дозвољено је да ученици у школи проведу до 27 сати недељно, не рачунајући час одељенског старешине, а ова граница увелико се премашује.
Наш текст изазвао је бурне реакције просветара и родитеља, нарочито „старе гарде“ која се школовала или предавала ђацима пре 30, 40 и више година.
„Да ли је нормално да деца у школи имају осми и девети час? Сваког дана!„, коментар је једне револтиране маме.
Потом се огласила професорка у пензији, подсећајући да су деца увек иста и да њихову концентрацију, ни уз највеће напоре, није могуће одржати после 13 сати.
„Не, није нормално. Наставница сам у пензији. У моје време настава је почињала у 7.30 сати, а завршавала у 12.40, таман да на задњем часу некако им успеш одржати концентрацију. Све што је дуже, опада им пажња и нису спремни на даље активности. Потпун промашај ово данас што раде моје колеге, па макар то биле и ваннаставне активности“, написала је она.
Надовезали су се и други:
„Дете изађе из куће у 13 сати, врати се у 20.30 часова при том шести разред основне, више има часова од старијег које је друга година гимназије…. И то редовних часова без додатних активности пречаса и сл…“, додао је један родитељ.
Било је и оних, мада у мањини, који подржавају војнички распоред.
„Јууу, па шта им фали, како ће једног дана на послу“, поручила је једна учитељица.
„У Европској унији је тако, идеш у 7.00 дођеш око 17.30“, гласи други коментар.
Како се вама чине ови распореди? Треба ли деци оставити више времена за игру, учење и спорт? Или их од малих ногу треба дисциплиновати и навикавати на осам, девет, 10 сати рада? Пишите нам у коментарима.
Telegraf.rs