Након хакерског напада који је на ЕПС извршен крајем прошле године, грађанима су почели да стижу и драстично већи рачуни за струју. Из Удружења потрошача „Ефектива“ сада наводе да имају и примере грађана који им се јављају са наводима да рачуне за струју не добијају извесни период, након чега има стигне обједињени рачун. Овакав начин издавање је незаконит, тврде у Ефективи.
Пре хакерског напада, грађане је почетком новембра прошле године сачекакло поскупљење струје. Нови ценовник Електропривреде Србије који је ступио на снагу показао је да сада киловат-час електричне енергије за грађане у све три зоне – зеленој, плавој и црвеној, било да је реч о јефтиној или скупој струји – поскупео за 9,28 одсто.
На то се надовезао хакерски напад, што је за последицу имало то да грађани нису могли да користе шалтере ЕПС-а, као ни да рачуне плате или рекламирају онлине.
Из Удружења потрошача „Ефектива“ појашњавају да имају случајеве грађана који су добијали збирне рачуне, као и да је то незаконито. Такве рачуне би требало рекламирати.
„Према члану 90 Закона о заштити потрошача, рачун за услуге од општег економског интереса се издаје за пружену и измерену услугу у обрачунском периоду који не може бити дужи од месец дана. Дакле, месечни рачун не може да се односи на сабрану потрошњу из неколико месеци уназад већ само на измерену потрошњу у месецу за који се тај рачун издаје“, кажу у Ефективи.
Појашњавају да се трговац струјом не може неосновано богатити тако што месецима не очитава струју, па онда грађанима изда један формално месечни рачун, али који је суштински збирни и у којем тај збир бива тарифиран као црвена зона.