Početna » Благодатни огањ уз јаке мере безбедности у Храму Васкрсења Христовог у Јерусалиму

Благодатни огањ уз јаке мере безбедности у Храму Васкрсења Христовог у Јерусалиму

Хиљаде хришћанских верника испунило је Јерусалимски Стари град да прослави православну церемонију Свете светлости, силазак Благодетног огња у храм Гроба господњег, уочи православног Васкрса.

од Паланка данас
0 Коментар

Након сати ишчекивања, верници су могли да запале своје свеће са малих округлих прозора на Исусовом гробу у цркви Светог гроба.


Патријарх Јерусалимски Теофил III предао је верницима ватру из унутрашњости гроба у тајанственом чину који се сматра годишњим светим чудом уочи сутрашњег православног Васкрса.

Светлост се брзо распршила међу ходочасницима из целог света окупљеним унутар и изван цркве, ширећи се улицама Старог града, осветљавајући његове уличице.

Свети огањ се спушта у Едикулу, гробницу у стени која се поштује као место сахране и васкрсења Исуса Христа. Церемонија почиње од камене плоче на којој је некада било положено његово тело. Из ње избија плавичаста светлост, која се затим уздиже навише, формирајући ватрени стуб. Из њега се пале две свеће, а од њих пале хиљаде других.

Силазак Светог огња служи као симбол вере у хришћанство. Овај догађај означава победу живота над смрћу, наду у обнову и тријумф истине над лажима.

Верује се да ако се Благодатни огањ не спусти на Васкршње вече, то постаје претеча приближавања краја света и Судњег дана. Међутим, такав феномен се још није догодио.

Миленијумска прослава, која симболизује Исусово васкрсење, обично привлачи хиљаде верника у цркву Светог гроба, где хришћани верују да је Исус сахрањен.

Међутим, израелска полиција је ове године појачала безбедност због рата у Гази и високе напетости у граду, наводећи забринутост за сигурност верника.

Гроб Господњи се налази у срцу хришћанске четврти Старог града у источном Јерусалиму.

Сваке године Света ватра се шаље у различите земље света, укључујући и Русију, а данас ће стићи специјалним летомза Васкршњу службу у Саборни храм Христа Спаситеља. Затим ћекандила бити испоручена у 15 престоничких цркава.

Израел је потврдио спремност да осигура безбедност руске летелице.

Служби је присуствовао велики број епископа, свештеника и верника који су успели да дођу до цркве упркос израелским ограничењима у околини Старог града, преноси WAFA.

Након изласка из храма Гроба Господњег, Благодатни огањ је пренет у разне градове и места широм Палестине и стигао је до Рамале, Витлејема, Јерихона, долине Јордана, Наблуса и Џенина.

У Рамали је свети пламен стигао у цркву Преображења Господњег за грчку православну заједницу, где је примљен уз молитве у одсуству празничних призора.

Премијер Палестинске самоуправе Мохамед Мустафа, заједно са неколико великодостојника и црквених покровитеља у граду, присуствовао је догађају, поред свештеника и хришћанских верских личности.

У Гази, где је израелска блокада спречила долазак светог пламена из окупираног Јерусалима, одржана је свечана служба у православној цркви Светог Порфирија, уз учешће расељених лица која су се склонила у храм, преноси WAFA.



Povezane vesti

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2022 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept