Početna » НЕСАВЕСНИ МЛАДИ ВОЗАЧИ: Више од 250 изгубило пробну дозволу због прекршаја

НЕСАВЕСНИ МЛАДИ ВОЗАЧИ: Више од 250 изгубило пробну дозволу због прекршаја

Пробне возачке дозволе су одавно постале стандард, али се чини да нове генерације возача нису довољно упознате са ограничењима која оне намећу. Ово се види и кроз неславну статистику, према подацима Агенције за безбедност саобраћаја, око 250 возача са пробном возачком дозволом само током 2022. године остало је без исте због различитих прекршаја у саобраћају пише Блиц



Ограничења за возаче са пробном дозволом

Возач са пробном возачком дозволом мора да поштује следећа ограничења током минималне две године:

  • Не сме да вози ауто са мотором јачим од 80 кW или 109 КС, осим под надзором особе старије од 18 година са најмање 5 година возачког стажа. Казна за овај прекршај је 20.000 до 40.000 динара или затвор до 30 дана.
  • Вожња је забрањена између 23 и 6 часова, без обзира на надзор. Казна је од 10.000 до 20.000 динара, 6 казнених поена и забрана вожње од најмање три месеца.
  • Брзина је ограничена на 110 км/х на аутопуту и 90 км/х на мото-путу. На осталим путевима се сме возити само до 90% од ограничења.
  • Забрањена је конзумација алкохола и психоактивних супстанци. Казна за алкохолисаност до 0,5 промила је 10.000 динара.
  • Возач не сме да телефонира нити да користи „хандс-фрее“ уређаје. Казна је 10.000 динара.
  • Млађи од 18 година не смеју да возе сами или да превозе више од три особе. Казна је 20.000 до 40.000 динара, затвор до 30 дана, 6 казнених поена и забрана управљања возилом од најмање 3 месеца.
  • Лице које врши надзор над малолетним возачем мора се побринути да возач вози безбедно. Казна за непридржавање овог правила је 10.000 до 20.000 динара.
  • Аутомобил мора имати налепницу „П“ са предње и задње стране. Казна за непостављање налепнице је 3.000 динара за возача и лице које га надзире.

Најчешћи прекршаји

Према извештају Агенције за безбедност саобраћаја, најчешћи прекршаји који доводе до губитка пробне дозволе су вожња између 23 и 6 часова, управљање возилом под дејством алкохола и прекорачење брзине.

Повратак возачке дозволе

Када се изгуби пробна возачка дозвола, поступак за њено враћање је сличан као и за сталну дозволу, али се разликује у броју казнених поена – 9 за пробну и 18 за сталну дозволу. Возач мора обавити посебан здравствени преглед, присуствовати обавезном семинару унапређења знања из безбедности саобраћаја, положити испит и измирити све финансијске обавезе.

Трошкови повратка возачке дозволе

Повратак возачке дозволе подразумева и финансијске обавезе које износе:

  • Пријаву за похађање семинара кошта 25.000 динара.
  • Полагање испита након семинара је 15.000 динара.
  • Издавање уверења за повратак возачке дозволе стаје 3.000 динара.

Закључак

Иако се о пробним возачким дозволама учи на теоријској настави у ауто школама, несавесни возачи не поштују довољно ограничења, што доводи до озбиљних саобраћајних прекршаја и губитка дозволе. Млади возачи морају бити свесни својих одговорности и поштовати законске прописе како би безбедно учествовали у саобраћају.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept